Cseh és Kozma is a legjobb idővel döntős

2012. 05. 22.

Bernek Péter közel járt a dobogóhoz, végül azonban nem léphetett fel rá: negyedik lett a 100 méter hát keddi döntőjében a debreceni úszó Európa-bajnokság második versenynapján.

A 200 méteres táv ifjúsági olimpiai bajnoka 54.77 másodperc alatt ért célba, míg a finálé másik magyar résztvevője, Bohus Richárd nyolcadikként végzett, kereken 55 másodperces teljesítménnyel.

Utóbbinak vigaszt jelenthet, hogy egy nappal korábban, az elődöntőben 54.35-tel megúszta a londoni olimpiai kiküldetést érő A szintet. Bernek a dobogóközeli pozícióval így is a legjobb magyarnak bizonyult kedden, miután a többi döntőben nem szerepelt hazai úszó.

Az elődöntők sorában elsőként a 100 m női gyorsot rendezték meg, amelyben egyetlen magyarként Dara Eszter is érdekelt volt. Futamában harmadikként ért célba, 55.70 másodperces - az összesítésben kilencedik helyet érő - idejével azonban nem jutott be a legjobb nyolc közé.

Esélyeshez méltóan versenyezve ugyanakkor simán került be a szerdai döntőbe a legjobb, 1:57.80 perces idővel 200 m vegyesen Cseh László, aki a szám Európa-rekordere (1:55.18), s az utóbbi három kontinensviadalon egyformán győzött e számban.

A 2010-es budapesti Eb-n ezüstérmes Verrasztó Dávid összesítésben hatodikként (2:00.75) lett finalista.

A nap zárásaként Kozma Dominik, aki a 200 m gyors selejtezőjéből olimpiai indulást érő 1:47.52 perces egyéni csúccsal másodikként lépett tovább, az elődöntőben 1:47.59-et úszott. Ezzel a teljes sorrendet tekintve is a legjobbnak bizonyult, s a 4-es pálya gazdájaként várhatja a szerdai döntőt.

A keddi versenynap végén Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke Nory Kruchtennek, az európai sportági szövetség (LEN) vezetőjének társaságában átnyújtotta a Nemzetközi Fair Play Díjat Per Rune Eknesnek, a norvég úszószövetség elnökének. E gesztussal ismerték el az egész norvég válogatottnak, hogy - az indoklás szerint - "teljes szívvel versenyeznek tragikus hirtelenséggel elhunyt csapattársukra és barátjukra emlékezve".
Az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok mellúszó, Alexander Dale Oen három hete halt meg edzőtáborozás közben az Egyesült Államokban; a debreceni Eb első napján lett volna 27 éves.

A kedd délutáni versenyeket megtekintette Molnár Zoltán, a MOB főtitkára, Szekeres Pál, az EFMI sportpolitikáért felelős helyettes államtitkára és Balogh Gábor, a miniszterelnök tanácsadója

ÚSZÓ EB, DEBRECEN

FÉRFIAK
100 MÉTER HÁT
Európa-bajnok: Ariszteidisz Grigoriadisz (Görögország) 53.86, 2. Helge Meeuw (Németország) 54.06, 3. Jakov Jan Tumarkin (Izrael) 54.14, 4. Bernek Péter 54.77,...8. Bohus Richárd 55.00
100 MÉTER MELL
Eb: Fabio Scozzoli (Olaszország) 1:00.55, 2. Valerij Dimo (Ukrajna) 1:00.68, 3. Mattia Pesce (Olaszország) 1:00.93
50 MÉTER PILLANGÓ
Eb: Rafael Munoz Pérez (Spanyolország) 23.16, 2. Frédérick Bousquet (Franciaország) 23.30, 3. Jauhen Curkin (Fehéroroszország) 23.37

Nők:
200 MÉTER HÁT
Eb: Alexianne Castel (Franciaország) 2:08.41, 2. Jenny Mensing (Németország) 2:09.55, 3. Duane da Rocha Marcé (Spanyolország) 2:09.56
Eb: Sarah Sjöström (Svédország) 25.64, 2. Triin Aljand (Észtország) 25.92, 3. Ingvild Snildal (Norvégia) 26.16

A második nap eredményeit itt megtalálják

A harmadiknap rajtlistái és on-line eredményeit itt nyomon követhetik.

EGERSZEGI ÖRÜLNE CSEH SIKERÉNEK

Egerszegi Krisztina, az úszósport legendás alakja szurkol Cseh Lászlónak, hogy döntse meg a rekordját, és ő legyen a legtöbb Európa-bajnoki aranyérmet szerző magyar úszó. Az ötszörös olimpiai bajnok Egerszeginek 50 méteres medencében kilenc, Csehnek pedig nyolc kontinenselsősége van pillanatnyilag.

A 37 esztendős, 1996-ban visszavonult úszónő a debreceni Eb helyszínén, az m1 stúdiójában kedden elmondta: nagyon drukkol Csehnek, hogy már a mostani kontinensviadalon legyen ő a rekorder. Hozzátette: a csúcsokat előbb-utóbb megdöntik, igaz, az ő Európa-bajnoki rekordját 200 méteres hátúszásban még nem adták át a múltnak. Kiemelte: egyáltalán nem zavarta, hogy legerősebb számában még 1991-ben felállított világcsúcsát 2008 februárjában végül túlszárnyalták.

A mostani Eb-vel kapcsolatban megjegyezte: úgy gondolja, sokan nem mostanra „élesítettek”, hiszen mindenki a londoni olimpián szeretne majd csúcsformában lenni.

(Forrás: MTI, fotók: Kovács Anikó)