Érdi Mária a nagyhajós ob-n „lazított” a tokiói kvótaszerzés után

2018. 08. 27.

Az elmúlt héten 13 hajóosztály 109 egysége, közel félezer vitorlázó versenyzett a Balatonon a nagyhajós országos bajnoki helyezésekért. A 30-asok mezőnyében a Regulus nevű klasszikus cirkálón feltünt a közelmúltban tokiói olimpiai kvótát szerző Érdi Mária is. A viadalon indult hajók nem ötkarikás résztvevők, de egy kis kikapcsolódásnak mindenképp kiváló lehetőséget nyújtott a felnőttek közt Rióban debütáló, ifjúsági olimpikon fiatal magyar sportolónak.

Amíg Érdi Mári a saját versenyhajóján egymaga kell, hogy megoldjon minden feladatot, egy nagyhajón - a méretek miatt is - a kormányossal együtt egy egész csapat összehangolt munkája a siker záloga, a kormányzástól a taktikán át a vitorlák kezeléséig, helyes beállításáig.

A nanjingi ifjúsági olimpikon, korosztályos világ- és Európa-bajnok magyar sportoló újabb tapasztalatokat gyűjthetett, hiszen a Regulust az a Ian Richard Ainslie kormányozta, aki korábban a barcelonai (18.hely), az atlantai (8. hely), majd a sydney-i olimpián (14. hely) is versenyzett a Finn Dingi hajóosztályban; a dél-afrikai vitorlázó J/22-ben, 2001-ben világbajnokságot is nyert.

Máriék a pályaversenyen 8 teljesített futam eredményei alapján - 7 első és 1 második hely - bajnoki címet nyertek a Balatonfüredről induló regattán.

A fiatal vitorlázó idén nyáron a Laser Radial hajóosztályban szerzett 8. helyezésével szerezte meg a tokiói olimpiai részvétel jogát, a szintén vitorlázó Berecz Zsombor világbajnoki sikerét követően; eddig ők ketten lehetnek tagjai a 2020-as Magyar Olimpiai Csapatnak.

A nagyhajós bajnokságon a Reginák csatájában a hazai szövetség főtitkára, Holczhauser András és csapata lett a győztes.

(MOB-hunsail.hu, fotó: MVSZ/Szántó Áron)