Új sportágfejlesztési program – köszönetet mondott az államtitkárság a MOB-nak is

Görögország legyőzésével ötödik a férfi vízilabda-válogatott

2016. 08. 20.

Ötödik helyen végzett a magyar férfi vízilabda-válogatott a riói olimpián, miután 12–10-re legyőzte Görögországot a helyosztón.

A csoportgyőzelem után Montenegróval került össze a magyar válogatott Rióban, ám ötméteresekkel alulmaradt, így a helyosztókon folytathatta szereplését. Első ellenfelünk a házigazda Brazília volt, melynek magabiztos legyőzése után jöhetett az ötödik helyért rendezett összecsapás Görögország ellen.

A Benedek-csapat felszabadultan szállt medencébe, közel három perc elteltével meg is szerezte a vezetést Varga Dénes találatával. A görögök részéről Vlahopulosz gondoskodott az egyenlítésről Zalánki Gergő kiállítását követően, mégis mi voltunk előnyben az első negyed végén, ugyanis Hosnyánszky Norbert messziről ragasztott jókora gólt a görögök hálójába. (2–1)

A második játékrészben Manhercz Krisztián elhozta a labdát a ráúszásnál, első támadásunkat pedig rögtön gólra is váltottuk, Kis Gábor volt eredményes. Sőt! Gunasz két rossz lövését követően centerünk duplázott, már hárommal vezettünk 13 percnyi játék után. A görögök kettős emberelőnyben (Zalánkit és Vámos Mártont küldték ki) szépítettek, Fontulisz talált be. A válaszra sem kellett sokat várni, a túloldalon Varga Dénes újabb remek akciógólt szerzett. Kinyílt a gólcsap, a következő támadásból a görögök szépítette, Vlahopulosz révén. Sőt, Mourikisz góljával feljöttek egyre a görögök, majd Kis Gábor harmadik találata jókor jött. De még a nagyszünet előtt erre is volt válasza ellenfelünknek, az újabb emberfórt Afrudakisz használta ki. (6–5)

A nagyszünetben felszívták magukat a csapatok, ugyanis újabb gólgazdag negyedet produkáltak. Vámos Márton találatával kezdődött a játékrész, majd úgy volt vele, ha már ott van, beköszön még egyszer. A negyed felénél Hosnyánszky kiállítása után Milonakisz szépített, majd Gunasz hozta egészen közel Görögországot. Zalánki Gergő gondoskodott a kétgólos előny visszaállításáról, de az újabb emberfórt Gunasz értékesítette, így egygólos előnyről várhattuk a záró negyedet. (9–8)

Erdélyi Balázs hozta el a labdát a ráúszásnál, Afrudakisz kiállítását pedig Zalánki révén gyorsan gólra is váltottuk. A túloldalon Decker Ádám begyűjtötte harmadik kiállítását, így ő kipontozódott – a görögök meg szépítettek, Milonakisz volt eredményes. Támadhatott az egyenlítésért is ellenfelünk, ám jól védekeztünk, sőt, Zalánki találatával ismét növeltük előnyünket. Az utolsó két percben egy gól ide, egy oda, Hárai Balázs és Afrudakisz is betalált, ez pedig magyar győzelmet és ötödik helyet jelentett. (12–10)

„Szerettünk volna veretlenek maradni, ha már így alakult, hogy veretlenül lehetünk ötödikek. A mai teljesítmény férfias volt, megküzdöttünk az ötödik helyért. Nem vagyunk boldogak, de emelt fővel mehetünk haza – értékelt a mérkőzést követően Benedek Tibor szövetségi kapitány a mob.hu-nak. – Vegyesek az érzelmek, készültünk ezekre a meccsekre, ezek után lesz nehezebb. Mindkét csapatnak fontos volt ez a mérkőzés, ez egy olimpia, itt egy ötödik helyért is meg kell dolgozni. Lehet rosszul játszani, de a végén nyerni kell. Ha nem nyerünk, akkor nyilván számít, hogy játszottunk.”

„Nagyon fontos volt, hogy legyenek a csapatban friss emberek, akik új lendületet tudnak adni. Ezt mind a két fiatal tudta hozni néhány mérkőzésen, nagyon örülök ennek – utalt Zalánki Gergőre és Manhercz Krisztiánra a szövetségi kapitány. – Ez egy jövőkép a vízilabdának, hogy érdemes elkezdeni, mert ilyen fiatalon is be lehet kerülni a válogatottba. Az elmúlt egy év megerősítette a játékunkat, ilyen jó emberelőny-kihasználásunk sosem volt még, nagyon pici dolgok döntöttek arról itt Rióban, hogy azok a döntetlenek hogy alakulnak. Magyaros vízilabda volt ez, pici kis nüanszokon múlt, fejben nem voltunk elég erősek, hogy ezek ne történjenek meg.”

Benedek Tibor hozzátette: szeretné, ha a gólbírók is ugyanolyan játékvezetők lennének, mint akik a mérkőzést vezetik. „Egy-egy ilyen meg nem adott gól sorsokat dönt el, és ezeket a hibákat kell kiküszöbölni. A mezőny kiegyensúlyozott, de a végén mindig ugyanaz a 4-5 csapat jut oda a legjobbak közé” – fogalmazott a szövetségi kapitány, aki zárásként megköszönte stábja munkáját.

(Ilku Miklós jelenti Rióból, fotó: MOB/Szalmás Péter, archív)