Hosszú Katinka világrekordot úszott Dohában!

Hosszú Katinka 75. érme világversenyekről

2017. 12. 14.

Utcahosszal nyerte a 400 vegyest Hosszú Katinka a koppenhágai rövidpályás Európa-bajnokság nyitónapján: nem csupán a címét védte meg, de pályafutása 75. érmét szerezte (olimpiákon, vb-ken és Eb-ken). Bernek Péter 400 gyorson ezúttal második lett, a 4x50-es gyorsváltó ötödik, Földházi Dávid (200 hát) és Kapás Boglárka (400 vegyes) pedig hetedik.

Hosszú Katinkáért nem igazán kellett izgulni: bár ezúttal elmaradt az a fajta „beköszönés”, mint két éve, Netanyában, amikor 400 vegyesen rögtön világrekordot úszott az előfutamban, az most egy pillanatig nem volt kétséges, hogy behúzza a leghosszabb távot. Maga is bevallotta utóbb, inspirálóbb lett volna a viadal, ha mondjuk itt van a spanyol Mireia Belmonte vagy a brit Siobhan O’Connor – így bő négy másodperces előnnyel ért a falhoz francia vetélytársai előtt.

Katinka ezzel pályafutása 75. érmét szerezte: olimpiákon 3-1-0, nagypályás vb-ken 7-1-5, rövidpályás vb-ken 13-7-2, nagypályás Eb-ken 13-5-2, rövidpályás Eb-ken pedig 11-4-2 a mérlege – összességében 46 aranynál, 18 ezüstnél és 11 bronznál jár; nagyon úgy fest, az 50. arany is simán a célkeresztben lehet itt, Koppenhágában.

Hosszú Katinka, 400m vegyes, 1. hely:
“Nem volt annyira inspiráló a négyszáz vegyes döntője a sok hiányzó miatt, úgymond rossz volt az igazi nagy ellenfelek nélkül versenyezni. Maga az úszás tetszett, elégedett vagyok vele, a száz háttal is. Az eredményhirdetésen kicsit belegabalyodtunk a puszikba, nálunk kettőt szokás, a franciáknál hármat, de fő a jó hangulat.”

Ugyanezen a távon Kapás Boglárka hetedikként ért a falhoz – neki ez kőkemény kihívás volt, avagy a délelőtti 400 vegyes után még jött a 800 gyors előfutama; két éve csak utóbbiban indult, sokkal jobban is érezte magát, mint akár a vegyes előfutamában vagy fináléjában (tartalékolva második idővel lett finalista).

Kapás Boglárka, 400m vegyes, 7. hely:

"Ez nagyon-nagyon fájt, a nyolcszáz után alig tudtam pihenni... Ha az nincs, akkor egy picivel jobb lett volna... De jó, hogy túlvagyok ezen, most már jöhet a nyolcszáz döntő holnap."

Szintén hetedikként zárt Földházi Dávid 200 háton, amit csalódásként élt meg: ugyanúgy 1:52-es időt jött a fináléban, mint délelőtt, holott tartalékolni akart, tanulva a netanyai esetből, amikor 1:50-es idővel ment tovább, és délutánra már nem maradt több a tankban... Most egy 1:50 környéki idő a negyedik helyet jelentette volna, egy picit jobb pedig érmet... (Ennél rosszabbul járt az egyik nagy esélyes, a német Christian Diener, aki első idővel jutott be, ám a rajtnál szétszakadt a hátúszók által használt rajttámasz szalagja, ami gyakorlatilag az első másodpercben tönkrevágta a versenyét – így utolsóként ért célba...)

Földházi Dávid, 200m hát, 7. hely:
"Ez fájt, nagyon... Nem így terveztem, jobbat akartam jönni, de száznál nagyon elkezdett hasogatni, és onnantól nem volt az igazi."

Dobogóra állhatott ugyanakkor Bernek Péter: 400 gyorson címvédőként érkezett, ám érezhető volt, hogy egyrészt az orosz Krasznyihot nehéz lesz megelőznie, másrészt Peti kőkeményen a 400 vegyesre készült (és koncentrál, ahol európai első jelenleg), így az ezüstérem teljes mértékben megfelelt a várakozásainak.

Bernek Péter, 400m gyors, 2. hely:
"3:36-ot mondtam délelőtt, közel volt, de a 3:35 nem ment volna most – ahhoz jobban rá kellett volna feküdni a gyorsra, ami az idén amúgy sem ment úgy, mint Netanyában vagy Dohában. Egyáltalán nem vagyok elkeseredve, hogy most nem sikerült nyernem, a lényeg úgyis holnap jön, a négyszáz vegyes!"

A nyári parádék után szépen rákaptunk a gyorsváltók ízére – más kérdés, hogy a 4x50 azért még mindig túl rövid, avagy akármilyen gyorsak is a mieink, nem erre a távra specializálódtak. Az ötödik hely azonban is így remek produkció Kozma Dominiktől, Lobanovszkij Maximtól, Gyárfás Bencétől és Takács Krisztiántól, pláne, hogy délelőtt és délután is agyonvágták az országos csúcsot (1:25.55-ig vitték le az időt a fináléban).

Takács Krisztián, 4x50 gyors, 5. hely:
"Kétszer megdöntöttük az országos csúcsot, ami azért elég jól mutatja, hogy itt mindenki mindent kiadott magából. Ötveneken ennyi a maximum, bár picit úgy voltunk vele, nem lenne rossz érmet nyerni, de erre - be kell látni - nem volt reális esélyünk. Annak személy szerint örülök, hogy 21 másodperc környékén jártam, ez jót ígér a folytatásra."

A középdöntős mérleg lehetne jobb is: Hosszú Katinka 400 vegyes után úszott második helye száz háton csupán a kvalifikáció okán volt érdekes, viszont igencsak keserű a szánk íze, miután Cseh László – szintén címvédőként – nem jutott 100 pillangón a fináléba (11. lett). Sebestyén Dalma 15. helye 50 mellen bemelegítésnek épp megfelelt ugyanakkor.