Kárpáti György az olimpiai napon ünnepel és Tokióba készül

Kárpáti György a 100 éves Joao Havelange-zsal is találkozna Rióban

2016. 05. 02.

Tizenketten viselhetik a Nemzet Sportolója címet, s közülük várhatóan öt lesz jelen Rióban a 2016-os olimpián. A játékokon ott lesz Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok vívó, a NOB tagja, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke, aki 1995. és '99. között a NOB alelnöki tisztét is betöltötte. Dr. Hammerl László olimpiai bajnok sportlövő, a Magyar Sportlövő Szövetség alelnöke, Kulcsár Győző olimpiai bajnok vívó, aki három egymás utáni eseményen szerzett aranyérmet a csapattal, ezt követően egyéni versenyt is nyert, s ezzel minden idők legeredményesebb párbajtőrözője lett. Az olimpián Szász Emese edzőjeként vesz részt. Dr. Magyar Zoltán olimpiai bajnok tornász, a MOB és a Magyar Olimpiai Akadémia alelnöke, a Magyar Tornaszövetség első embere. Ő a legfiatalabb a Nemzet Sportolói között, „mindössze” 63 éves. Dr. Kárpáti György viszont a vízilabdasport történetének legfiatalabb aranyérmese, aki először Helsinkiben nyert a csapattal 1952-ben.

Aktív sportolói pályafutásuk lezárása után továbbra is mindannyian a magyar és a nemzetközi sportélet jelentős szereplői maradtak.

Dr. Kárpáti György személyes okokból is várja az olimpia kezdetét, mert nagyon reméli, hogy személyesen találkozhat a 100 éves Joao Havelange-zsal, a FIFA volt elnökével, aki aktív sportpályafutását úszó és vízilabdázóként kezdte, tagja volt a Helsinki Nyári Olimpiai Játékok brazil vizilabdacsapatának, akik megmérkőztek a magyarokkal is, melynek Kárpáti György volt a legfiatalabb tagja. Bár a medencében vereséget szenvedtek a brazilok, a versenyzésből szoros barátság lett, annyira, hogy Kárpáti elsőszülött fiának Havelange lett saját kérésére a keresztapja.

Kevesebb, mint 100 nap. és elkezdődnek a riói nyári olimpiai játékok. A magyar sportolók esélyeiről is nyilatkozott a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének elnöke. Meglátása szerint a magyar csapatban többen is komoly esélyesek, mind az olimpiai érmek, mind a pontok versenyében. Elsősorban a hagyományosan jól teljesítő úszás, vizilabda és kajak-kenu sportágaktól várja az érmeket, a többi sportágtól pedig az olimpiai pontokat - de természetesen a versenysportban a meglepetés mindíg benne van. Az olimpiai kvóink még mindíg bővülhetnek és ez nyilvánvalóan alapvetően fogja meghatározni a nyári játékokon eredményességünket. Sajnálatosnak tartja ugyanakkor, hogy néhány csapatsportágban a remélt eredmények nem teljesültek, de így is 140-145 magyar sportolónk lehet ott Rióban.

Kárpáti György a magyar olimpiai csapatot a nemzetek versenyében a 10. hely körül várja, amit több sportág kiváló felkészülése is indokol.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2017 szeptemberében dönt Budapest 2024-es nyári olimpiai kandidálásáról. Komoly versenytársakkal mérkőzik a magyar pályázat, hiszen Párizs, Róma és Los Angeles egyaránt rendezett már olimpiát. Az előkészületekben, a kandidálás népszerűsítésében szerepet vállaló magyar olimpiai bajnokok huszonnény tagú bizottsága tiszteletbeli elnöke dr. Kárpáti György szerint döntő lehet megitélésünkben a 2017-es budapesti rendezendő vizes világbajnokság sikeressége, hiszen a nagyszabású világverseny megrendezése jól fogja modellezni alkalmasságunkat. Ezért talán számunkra a jövő őszi időpont még kedvező is lehet, hiszen a döntéshozók közül sokan lesznek személyesen is jelen a budapesti vb-n.

A Nemzet Sportolóiról a MOB honlapján ide kattintva olvashat.

(Nagy Endre, fotó: Róth Tamás)