Kovács Katalin nem aggódik a női kajak jövője miatt

2012. 11. 04.

Kovács Katalin klubtársaihoz hasonlóan elkezdte a felkészülést a következő szezonra.

Tavaly sokat rakoncátlankodó keze is egyre jobb, és bízik benne, hogy a 2013-as Rió-i világbajnokságról is érmekkel – tervei szerint arannyal – térhet haza.

Háromszoros olimpiai bajnokként és harmincegyszeres világbajnokként markáns véleményt formálhatna az elmúlt hetek kajakos viszályairól és a női szakágat ért kivándorlási hullámról, de mint korábban is elmondta, mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mi a legjobb neki. Ha ő úgy érzi, hogy az a legjobb számára, hogy elmegy, akkor hagyni kel.

A jelenkor klasszisai közül Douchev-Janics Natasa és Benedek Dalma Szerbiában, Paksy Tímea pedig Ausztriában folytatja pályafutását, míg Csipes Tamara Ausztráliában képzeli el a jövőjét. Kovács azonban nem aggódik, hiszen a női kajakosok utánpótlás szinten is remekelnek, és a négy év múlva esedékes így is elég erős lesz a hazai mezőny. De kikre gondolhat?

Elsősorban az 1989-ben született Vad Ninettára, aki pályafutását 2000-ben kezdte az MTK színeiben. 2007 áprilisában átigazolt a KSI-be, ahol Mórocz István lett az edzője. A közös munka hamar meghozta az eredményt, ugyanebben az évben világbajnok lett K-4 500 méteren.

Vad klasszisára jellemző, hogy tavalyi kettő után, az idén három aranyérmet szerzett az U23-as Európa-bajnokságon. Egyesben győzött 200 méteren, párosban és négyesben pedig 500-on volt a legjobb.

Vad állandó páros társa a szegedi Kárász Anna, és a jövőben is vele szeretne lapátolni. Az idei zágrábi felnőtt Európa-bajnokságon már ezüstérmesek voltak K-2 1000 méteren például a versenyre való felkészülésük nem volt éppen zökkenőmentes. A magyar csapaton egy gyomorbetegség söpört végig, az érintettek közül pedig Vad volt a legrosszabbul, ő infúziót is kapott. Így egy darabig az is kérdéses volt, hogy a duó vízre tud-e szállni, ez aztán végül összejött, és az Európa-bajnokság első magyar érmét szerezték.

Természetesen a 2016-os olimpián is együtt szeretnének indulni. A 91-e születésű Kárász, hasonló tehetség, klasszisát jól mutatja, hogy a Vad Ninettával aratott sikerek mellett az augusztusi szolnoki országos bajnokságon minden távon verhetetlennek bizonyult.

200 méteren például fél másodpercet vert 500-as csapattársára Vadra. A dunaújvárosi születésű, egyetemi tanulmányai miatt jelenleg Szegeden versenyző ifjú kajakos hölgy ezzel összesen négyszer állhatott fel a dobogó legfelső fokára az ob-n, a Vaddal megnyert páros mellett egyesben mindhárom távon elsőséget szerzett.

A feltörekvő ifjak közül Farkasdi Ramona a legfiatalabb, a 93-as születésű versenyző idén Aranyérmet szerzett a római maratoni világbajnokságon. A nála 16 évvel idősebb Csay Renáta partnereként taktikus versenyzéssel nyert világbajnoki címet a felnőtt női K-2 számban.

(Forrás: molcsapat)