Parasport, asztalitenisz Szlovén Open: Csonka András „átgázolt” a világklasszisokon

2014. 05. 09.

Csonka András (8-as kategória) három világklasszis magabiztos legyőzésével szerezte meg az aranyérmet a Laskóban zajló Szlovén Open 40-es szorzójú nemzetközi asztalitenisz-versenyen csütörtökön. Rajta kívül Pálos Péter révén (11) egy ezüst- és Arlóy Zsófiának (8) köszönhetően egy bronzérmet is szereztek a mieink.

Csonka András a kieséses szakaszban játszmaveszteség nélkül múlta felül a világ legjobb játékosait. A négy közé kerülésért a londoni paralimpián csapatban aranyérmet nyert lengyel Marcin Skrzyneckit győzte le 3-0-ra, az elődöntőben a paralimpiai ezüstérmes szlovákiai Csejtey Richárdot szintén 3-0-ra múlta felül. A lengyel játékos ellen 6-ra, 6-ra és 8-ra, Csejteyvel szemben 4-re, 8-ra, 4-re hozta a fantasztikusan játszó Csonka András a játszmákat. A fináléban a paralimpiai bronzérmes svéd Emil Anderssont is 3-0-ra győzte le játékosunk, igaz, itt már valamivel szorosabb volt a küzdelem, 8, 9, 15 lett a vége, a harmadik szettben a skandináv ellenfélnek volt három játszmalabdája.

A 11-es kategóriában londoni aranyérmesünk Pálos Péter a negyeddöntőt 3-0-ra, az elődöntőt 3-1-re nyerte meg lengyel, illetve belga riválisa ellen. A döntőben 2-0-ra vezetett a francia Pascal Pereira-Leal ellen, ellenfele azonban ekkor nagyon jól elkapta a ritmust, és 3-2-re megfordította a mérkőzést.

A mieink bronzérmét Arlóy Zsófia szerezte egyéniben, aki a 8-as kategóriában már szerdán bejutott a legjobb négy közé, ott azonban nagy csatában 3-2-es vereséget szenvedett német ellenfelétől. Arlóy Zsófia 0-2-ről egyenlítette ki a játszmák állását, a mindent eldöntő ötödik szettet azonban a rivális nyerte meg 11-7-re.

A 10-es kategóriában a nőknél Bicsák Bettina a negyeddöntőben 3-0-ra kikapott japán ellenfelétől. Ugyanebben a kategóriában a férfiaknál Berecki Dezső a nyolcaddöntőben 3-0-ra nyert svéd ellenfelével szemben, a négy közé jutásért viszont 3-1-re kikapott amerikai riválisától.
A szlovéniai viadal a csapatversenyekkel folytatódik.

Aranyosi Péter, válogatottunk szakvezetője elégedetten értékelte a mieink szereplését egyesben a Laskóban zajló 40-es szorzójú Szlovén Open nemzetközi asztalitenisz-versenyen. Játékosaink egy-egy arany (Csonka András), ezüst (Pálos Péter) és bronzérmet (Arlóy Zsófia) szereztek.

„Csonka Andris teljesítményére nehéz jelzőket találni, három paralimpiai érmest győzött le játszmaveszteség nélkül, igazán csak a döntőben kellett izgulni a svéd ellen a harmadik szettben, ott három játszmalabdája is volt az ellenfélnek, lehet, hogy ezzel engem akart egy kicsit idegesíteni – kezdte játékosaink értékelését kicsit tréfálkozva a szakember.
– Pálos Peti végig jól játszott, a döntőt is uralta a francia játékos ellen, 2-0-ra vezetett, semmi sem utalt arra, hogy baj lehet. Talán kicsit hamar elhitte, hogy nyert, az ellenfél megérezte a lehetőséget, és utána élete legjobb teljesítményét nyújtotta. Így még sosem láttam játszani a franciát, lehet, nem is fogom. Nem történt semmi tragédia, ez is benne van a sportban, egy 40-es szorzójú versenyen, amelyen a világ legjobbjai vesznek részt, nagyon értékes az ezüstérem is. Arlóy Zsófi régi ismerőssel és mumussal találkozott. Az eleje nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna, 0-2 után Zsófi mindent megpróbált, de fordítania már nem sikerült, újabb értékes érmet sikerült szereznie.”

Aranyosi Péter szólt pár szót az érem nélkül maradt versenyzőinkről is.

„Bicsák Betti játéka nagyon sokat fejlődött, amióta felköltözött Pestre, Laskóban is hozta a nyerhető meccseket. A japán ellenfél a negyeddöntőben nem feküdt neki, igaz nem is nagyon ismerte, mert ilyen stílusú játékossal nem szokott találkozni, amit lehetett, azt kihozta ebből a versenyből – jelentette ki a szakember.
– Dezső a tőle megszokott elszántsággal küzdött, nagyon erős mezőnyben kellett helytállnia, és ezt meg is tette. Az 1-es kategóriában Kaiser János és Major Endre is kiesett a selejtezőben, de itt is nagyon erős volt a mezőny, a londoni paralimpiai érmesek is ott voltak a mezőnyben, és egyik versenyzőnk sem adta olcsón a bőrét. Mindketten nyertek meccset, és nagy küzdelemre kényszerítették ellenfeleiket.”