Szombaton judóban és úszásban is közel volt az érem

2015. 06. 27.

Az Európa Játékok utolsó előtti, 15. versenynapján judósunk és úszónk is közel állt az éremhez. Küzdőtéren voltak a vívók és a strandlabdarúgóink is. Pontszerző helyek születtek, a nemzetek között tizedikek vagyunk. Bakuban a zárónap következik.

Judóban a világbajnoki ezüst-, ifjúsági olimpiai bronzérmes, junior világbajnok Tóth Krisztián a selejtezőt, a nyolcad-, majd a negyeddöntőt is vitte simán, az elődöntőben azonban az orosz Kirill Gyenyiszov intéseket követően jutott tovább a fiatal KSI-s ellenében. A világranglista-vezető magyar judoka a harmadik helyért a 33 éves hollanddal, a 81 kilós olimpiai és világbajnok Guillaume Elmont-nal lépett tatamira, a bronzot - megint csak - a bírói intéseknek köszönhetően a holland vitte, Tóthnak így maradt az ötödik hely. Az Európa-bajnoki aranyérmes Joó Abigél a nyolcaddöntőben még vette az akadályt, a negyeddöntőben azonban a francia Audrey Tchéumeo jobbnak bizonyult nála, így a magyar lánynak a vigaszág maradt, ahonnan a brit Natalie Powell jutott tovább, így londoni olimpikonunk a hetedik helyen zárt a judósok számára Európa-bajnokságot is jelentő Európa Játékokon. Vér Gábor 90 kilóban, Cirjenics Miklós a 100 kilósok selejtezőjében, Bor Barna a +100 kilósok nyolcaddöntőjében maradt alul.

A cselgáncsozók egyéni küzdelmei Bakuban befejeződtek: Karakas Hedvig (57 kg) ezüst-, Csernoviczki Éva (48 kg) bronzérmet szerzett az Eb-n. Tóth Krisztián mellett még Gercsák Szabina (70 kg) lett ötödik.

Úszásban a férfi 4x100 m vegyesváltó (Szucsik Bence, Miksi Richárd, Tekauer Márk, Reményi Ármin) az előfutamban 10. lett - nem jutott döntőbe. A női 50 méter pillangó előfutamában Bokros Blanka 35., Leitner Zsófia 40. lett, nem jutottak tovább. A férfi 50 méter gyors előfutamában Reményi Ármin 31.-ként szintén nem ment tovább, Lavotha Oszkár 11. helye azonban elég volt a közédöntőre, ahonnan futamnegyedikként, rangsorban hetedikként került a fináléba, ahol az 1-es pályán úszva 22.89-es idővel ötödikként ért célba.

A férfi 400 vegyes előfutamában Kutasi Máté 23. helye kevés volt az előrelépéshez, Sós Dániel (a képen) azonban 7. helyével döntőbe jutott, ahol a 4. helyen zárt, egy századdal lemaradva a dobogóról. Női 100 háton Matyasovszky Dalma még előző napon lett finalista, ahol szombaton az utrechti EYOF-győztes magyar lány 1:03.12-es idővel, ötödikként fejezte be a Játékokat, ahol két pontszerző helyen is regisztrált.

A mob.hu-nak - a 200 vegyesen is negyedik helyezett - Sós Dániel elmondta, a századnyi lemaradás motiválni fogja őt a jövőben - 4.22.23-at ért el -, a 200 és a 400 vegyen is legjobb szeretne lenni. "Tisztelni kell az ellenfelet és a sporttársak eredményeit. Megtettem mindent, emelt fővel távozom az uszodából." Édesapja az olimpikon Sós Csaba, aki a nehezebb időszakokban is segítségére van. "Sokszor volt már, hogy abba akartam hagyni, ilyenkor nagyon jó, hogy mellettem van édesapám. Hargitay András a csapatvezető Bakuban, a saját, megélt tapasztalatait tudja átadni nekünk, ami hiteles számunkra."

Úszóink számára befejeződtek az Európa Játékok, fiatal sportolóink Bakuban két éremmel zártak: Juhász Janka ezüst- (1500 méter gyors) Bonecz Boglárka pedig bronzérmet (200 méter pillangó) nyert.

A férfi párbajtőrcsapat a negyeddöntőben Olaszország elllen 34:45-re kikapott, az ötödik helyért azonban 45:37-re legyőzte Azerbajdzsán együttesét, így a magyar válogatott az 5. helyen végzett.

Strandlabdarúgóink hétvégén az 5–8. helyért küzdenek, szombaton Ukrajna ellen léptek pályára, a tét: aki nyer, vasárnap mehet az ötödik helyért. Weisz Tamás együttese előzőleg szoros mérkőzésen 5-3-ra kapott ki a világbajnok oroszoktól, 5-2-re a spanyoloktól, 5-4-re az olaszoktól. Szombaton Ughy Márk, Berkes László góljaival a végeredmény: Ukrajna-Magyarország 4-2, így a Játékok utolsó napján a 7. helyért játszhatunk a hazai közönség előtt pályára lépő azeriek ellen.

Az Európa Játékokat megtekintő dr. Simicskó István sportért felelős álllamtitkár a mob.hu-nak úgy nyilatkozott: „a magyar csapat kiválóan helytállt, komoly akaraterőről tett tanúbizonyságot. A sportvezető külön kiemelte úszóinkat és aerobikosainkat, megemlítve, hogy az általa oly szimpatikusnak tartott strandlabdarúgóknak sincs miért szégyenkezniük, hiszen felvették a kesztyűt a náluk erősebb együttesekkel.

Vasárnap lesz az Európa Játékok utolsó versenynapja, a 16 napos multisportesemény este a záróünnepséggel befejeződik Bakuban. Judóban a csapatversenyeket rendezik, és strandlabdarúgásban is eldőlnek a helyezések.

A magyar csapat edddig 8 arany-, 4 ezüst- és 8 bronzérmet nyert, a nemzetek közti éremtáblázaton Magyarország szombat este a 10. helyen áll; élen az oroszok, azeriek, és Nagy-Britannia.

(MOB/VF, fotó: MOB/Szalmás Péter)