Világbajnokság: Csoport harmadik a magyar női válogatott

2013. 12. 13.

A szerbiai női vb csoportkörének pénteki záró fordulójában a magyar válogatott egygólos vereséget szenvedett Németországtól, s ezzel a 3. helyen végzett a D-csoportban. A nyolcaddöntőben a mieink Spanyolországgal kerülnek szembe.

Az előző napihoz képest csak Görbicz, Tomori és Zácsik kapott helyet a németek elleni kezdőcsapatban, a kapuban Herr, a jobb szélen Kovacsicz, a balon Vincze, beállóban pedig Szamoránsky kapott lehetőséget.

A kapusválasztás beválni látszott, hiszen Herr három védéssel nyitott, s az első gól csak az 5. percben esett, azt Görbicz lőtte hétméteresből, amire az ellenfél mesterlövésze, Müller hasonló szituációból válaszolt. Tomori emberelőnyből szerzett találatával 2-1-re megint mi vezettünk, majd 5-6-os hátrányba kerülve már mi kényszerültünk fordítani, mégpedig egy nagyszerű triplával: Bulath és Kovacsicz is gyors indításból volt eredményes, Tomori pedig átlövésből. A kétgólos előnyt kettős emberhátrányban is sikerült megőrizni, kiegészülve pedig növelni is, hiszen a zseniálisan játszó Görbicz hetedik góljával a 26. percben már 14-10-re vezettünk, amihez az is kellett, hogy Tomori is összehasonlíthatatlanul jobban játsszon, mint a románok ellen. A félidő lefújásakor 16-14-re jöttek fel a németek, mert Müller mellett a ferencvárosi Steinbach is belelendült a gólgyártásba.

Nem kezdtük jól a második félidőt, a Steinbach-Müller-Althaus trió révén kiegyenlítettek a németek, ám a vezetést nem engedtük át nekik, hiszen Szucsánszki duplájának is köszönhetően a 37. percben 20-18 volt ide. Negyedórával a befejezés előtt a tarthatatlannak bizonyuló Müller 9-9-re egalizálta a Görbicz elleni külön párbaját, s ami fontosabb, 21-21-re a mérkőzés állását. Ráadásul a hosszú hajrát is az ellenfél indította jobban, s az első félidő közepe (5-6), több mint harminc játékperc után először újra a fehér mezesek vezettek (22-23), s ezt az állapotot a továbbiakban már csak 24-23-nál sikerült visszafordítani. Az utolsó pillanatokban megvolt a lehetőség legalább az egyenlítésre, de a mezőny legjobbjának méltán megválasztott Görbicz Anita hétméteresét Woltering hárította.

A mérkőzés legjobbjának járó díjat így is Görbicz Anita kapta.

Válogatottunk ezzel a 3. helyen végzett csoportjában, így a hétfői nyolcaddöntőben a C-csoport 2. helyezettje, Spanyolország ellen lép pályára, ugyancsak Újvidéken.

Hajdu János:
- Gratulálok a német csapatnak, remek meccs volt, sok tapasztalattal. A csehek elleni győzelem után azt mondtam, hogy az nekünk felért egy vereséggel, most azt mondom: ez a vereség felér egy győzelemmel. Most következik az a meccs, amiért kijöttünk, azt viszont már tényleg meg kell nyernünk. Soós Viktória beállásával fegyorsult, dinmikusabb lett a játékunk, és többek között Görbicz Anita is ezért tudott ilyen fantasztikusan kézilabdázni.

Soós Viktória:
- Gratulálok az ellenfélnek, de természetesen jobban örülnék, ha ők gratulálnának most nekünk. Ennek ellenére most húznunk kell egy vonalat, le kell zárunk ezt a meccset, és csak arra szabad koncentrálni, hogy a kieséses szakaszban sikerrel járjunk.

Siti Bea úgy véli, a németek ellen 27–26-ra elveszített mérkőzésen volt a legkomplexebb a mieink védekezése – a végén zártabban is le lehetett volna védeni a középső területet. A válogatott másodedzője szerint a legutóbbi két meccsen összegyűlt érzelmeket a spanyolok elleni mérkőzésen kiadhatják magukból a lányok.

„Nehéz okosat mondani, az érzelmek még jobban dominálnak, mint a tárgyilagosság vagy az objektív tények. Ezen a mérkőzésen volt a legkomplexebb a védekezésünk, megvolt a lerohanás, volt erőnk, dinamikánk – mondta Siti Bea a Sport1-nek. – Támadásban viszont a felállt fal ellen csak az első félidőben játszottunk jól, a másodikban széttördelték a játékunkat, kevés volt a jó átlövés, a betörések pedig elmaradtak. Akármennyire is fájó a vereség, erre a mérkőzésre mondhatjuk, hogy a mutatott játékra lehet építeni. Talán középen kellett volna zártabban védekezni, a fordulás után túlságosan szétszakadtunk. Az utolsó húsz percre valóban elfáradt a csapat, több kulcsjátékoson is kijött, hogy nem tudta kipihenni magát a románok elleni, szintén nagyon éles meccs után. Meg kell oldani, hogy akinek szüksége van erre, jobban beossza az erejét. A spanyolok elleni meccs jó kis küzdelem lesz, kemény védekezésre lesz szükség, támadják a falat, futós csapat, hatvan percen keresztül darál. Úgy érzem, az eredmények ellenére mindegyik meccsen jobbak vagyunk, remélem, a felgyűlt érzelmek kijönnek a nyolcaddöntőben.”

Heine Jensen, németek szövetségi kapitánya:
- Jó mecset játszottunk, természetesen elégedett és boldog vagyok Woltering utolsó védése rendkívül fontosnak bizonyult. Fiatal a csapatunk, és eddig remekül vettük az akadályokat, ám a csoportelsőség mit sem ér, ha a nyolcaddöntőt nem tudjuk sikerrel megvívni.

Anja Althaus:
- Boldog vagyok, mert jó mecset játszottunk, és meg is tudtuk nyerni. Mostantól viszont csak a következő mérkőzésre figyelünk, mert ha azt nem nyerjük meg, semmit sem ér az eddigi remek szereplésünk.

Női kézilabda világbajnokság
Selejtező csoportok
5. forduló:

D-csoport:
MAGYARORSZÁG–NÉMETORSZÁG 26-27 (16-14), Újvidék, játékvezetők: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák).
MAGYARORSZÁG: Herr, Kiss É. (kapusok), Bognár-Bódi, Bulath 1, Cifra, Görbicz 12 (5), Kovacsicz 3, Soós 2, Szamoránsky, Szekeres, Szucsánszki 2, Tomori 4, Triscsuk, Vérten 2, Vincze, Zácsik.
NÉMETORSZÁG: Krause, Woltering (kapusok), Althaus 5, Augsburg, Beier, Geschke 1, Hubinger, Kethorn, Lang 1, Lörper, Minevskaja, Müller 13 (3), Nadgornaja, Naidzinavicius 2, Steinbach 4, Zapf 1
Kiállítások: 8, ill. 6 perc Hétméteresek: 6/5, ill. 5/4
Tunézia-Ausztrália 24-15 (12-8)
Románia-Csehország 29-23 (14-7)
A D-csoport végeredménye: 1. Németország 10 p (152-116), 2. Románia 8 p (132-96), 3. Magyarország 6 p (143-114), 4. Csehország 4 p (144-135), 5. Tunézia 2 p (109-122), 6. Ausztrália 0 p (68-165).