A melbourne-i olimpia nyolcadik napja: Éremeső végre magyar arannyal

2016. 11. 30.

Amire nagyon várt a magyar küldöttség, az megszületett az olimpia nyolcadik napján az első magyar aranyérem. A kajaksport versenyei is megkezdődtek és az Urányi János-Fábián László duó nyerte a K-2 10000 m fináléját.

Az olimpia előtt két évvel, 1954-ben a franciaországi Máconban hatalmas magyar siker született. Sportolóink 6 arany-, 4 ezüst- és 5 bronzérmet szereztek. Az akkori csapatból többen most is ott voltak a Wendouree-tavon megrendezett olimpiai kajak-kenu versenyeken. Ezen a napon az időjárásra nem lehetett panasz, kissé borús volt, és enyhe szél fújt.

Először a K-1 10000m döntőjét rendezték, ahol a kajakkirály a svéd Gert Fredriksson több mint 10 másodpercet vert a második helyen célba érő Hatlaczky Ferencre. Következett a kettes kajakosok 10000 m-es száma. Az egyesekhez hasonlóan itt is nagy küzdelem volt az érmekért. A magyar, német és ausztrál duó állt az élre. Végig a magyar egység haladt az élen, de nem sikerült leszakítani az őket üldöző németeket.

„Urányi Jancsi tizenkét évvel volt idősebb nálam, és már a sportpályafutása vége felé járt. Az 1952-es olimpia és az 1954-es vb számára kudarc volt, mert az olimpián nem került a döntőbe, a vb-n pedig győzött, de Varga Ferenccel alkotta duóját kizárták a verseny befejeztével. Még Tatán, egy évvel az olimpia előtt, egy magyar-svéd viadalon született meg az ötlet, hogy hagyjam abba az egyes versenyzést és üljek össze Jancsival. Én csak 20 éves voltam, és nagy megtiszteltetés volt a számomra a felkérés. Bár néhány napon gondolkoztam, de utána igent mondtam. Attól kezdve csak párosban versenyeztem. Adottság kell a tízezer méterhez, kitartás és gyorsaság. A számot körpályán rendezték, és a fordulóknál hatalmas csata zajlott a jó helyezésekért. Mi végig az élen haladtunk, de nem tudtuk leszakítani az üldözőket. Végül 3 másodperccel vertük a németeket és hattal a bronzérmes ausztrálokat” – emlékezett vissza Fábián László a történtekre.

A C-1 10000 m-en sikerrel védte meg 1952-es ezüstérmét Parti János. A harmadik fordulóban megkísérelte a román Rotmant előzni, de riválisa robbantott, amit jobban bírt, s nyerte biztosan a versenyt. Parti a végén a szovjet Buharinnal is nagy csatát vívott, de végül 3 másodperccel megelőzve szerezte meg az ezüstérmet.

A kettes kenuk 10000 m-es küzdelmében a Farkas Imre (Kassai Farkas András), Hunics József duó már az első körben elvesztette esélyét az első két helyre. Később nagy küzdelemben a német, román és dán hajóval végül sikerült megszerezni a bronzérmet.

A vízilabdázók ismét szép győzelmet arattak. A B-csoportban az Egyesült Államok ellen diadalmaskodtak 6-2-re. Különösen Zádor Ervin volt elemében. Mindig ő érte el elsőként a labdát, s ragyogó átadásaival helyzetbe hozta társait. Zádor és Kárpáti 2-2, Bolvári és Markovits 1 találattal terhelte meg az amerikaiak hálóját. Ezzel a győzelemmel bejutott a válogatott a döntőbe, ahol Jugoszlávia, Szovjetunió, Egyesült Államok, Olaszország és Németország lesznek az ellenfelek.

Az uszodában a 200 m pillangó időfutamából győzelemmel lépett tovább az Európa-csúcstartó Tumpek György a fináléba. Ugyanez nem sikerült Áts Jenőnek, aki futamának ötödik helyén ért a célba. A 100 m gyors elődöntőiben Gyenge Valéria és Ördög Zsuzsa mérsékelt teljesítménnyel esett ki. Sovány vigasz a fináléba egyetlen európai sem jutott be.

A 200m mell fináléjában két magyar is rajtkörre állt Székely Éva és Killermann Klára.

A döntőről Székely Éva így számolt be: „A döntő előtti napon sikerült beszélnem az édesanyámmal, ami megnyugtatott.

„Ne izgulj Évikém, jól vagyunk, a gyerek is nagyon jól van, soha ennyi libamáj nem volt Pesten.”
Majd megszólalt a telefon túl végén a két éves Andrea : „Siessetek haza - repulóval- !”

„A rajt pillanatában elfelejtettem mindent. Csak azt tudtam, hogy itt az idő, és meg kell nyerni a versenyt. A nagy ellenfélről a német Ursula Happéről tudtuk, hogy nem bírja a hajrát. Ha el tudunk menni vele száznegyvenötig, meg tudjuk verni. Mindent megbeszéltünk Klárival a taktikáról. Abban maradtunk, hogy fél testhossznál jobban nem engedjük el az első fordulónál. Én megpróbáltam betartani a megbeszélteket, de amikor felnéztem százharmincötnél azt láttam, hogy Happe elment. Ekkor indultam el. Senkit sem figyeltem csak úsztam, mindent beleadtam. Amikor beértem a célba azt hittem, hogy meghalok, belefulladok.” Székely Éva ezüstérmes lett, Killerman Klára az ötödik helyen ért a célba.

Atlétikában a férfi 4x100m-es váltók előfutamában az előző olimpia bronzérmes váltójából hárman most is a váltó tagjai maradtak. Varasdi Géza, Csányi György és Goldoványi Béla mellé csatlakozott negyedikként Jakabfy Sándor. A fiúk a 4. futamban a lengyelek mögött a második helyen értek a célba és bejutottak az elődöntőbe.

A vívók párbajtőr egyéni versenyében a magyarok erőnyerőként, csak a második körben csatlakoztak a mezőnyhöz. A négy csoportból az első négy léphetett tovább az elődöntőbe. Ez Sákovics Józsefnek és Balthazár Lajosnak sikerült is, de Rerrich Béla csak ötödik lett, így ő kiesett a további küzdelmekből.

Az ökölvívók nagyváltósúlyú mezőnyének elődöntőjében Papp László pontozásos győzelmet aratott a lengyel Pietrzykoski ellen. Felzúgott az aréna, amikor a két fiú a szorítóba lépett. A 183 cm magas lengyel hosszú karja számára előnyt jelentett, de ezt nem tudta érvényesíteni. A jó formában lévő kétszeres bajnok Papp kitűnő formában, gyors és kemény ütéseivel szemben nem volt orvosság. Papp László immár harmadik alkalommal mérkőzhet olimpiai döntőben, ellenfele az amerikai Torres lesz.

A tengerentúli országban igen népszerű műugrás küzdelmei is megkezdődtek. A mezőny a kötelező gyakorlatot mutatta be. Gerlach József a nyolcadik helyen tovább lépve bemutathatja a szabadon választott gyakorlatát. Siák Ferenc gyakorlatát csak a 13. helyre sorolták a pontozók, így ő kiesett.

A szabadfogású birkózók versenyében a könnyűsúlyú Tóth Gyula súlycsoportjában búcsúzott az olimpiai bajnok Anderberg. A svéd nem tudott kiállni Tóth ellen. Így hatan maradtak versenyben, közöttük van a magyar birkózó is.

Az érmein száma nyolc nap után: 1 arany-, 6 ezüst-, 2 bronzérem.

A megnyitó beszámolóját itt olvashatják.
Az első nap beszámolóját itt olvashatják.