Döntős a magyar férfi válogatott (VIDEÓ, FÉNYKÉPALBUM)

2013. 08. 01.

A magyar férfi vízilabda-válogatott bejutott a fináléba a barcelonai vizes világbajnokságon, miután a csütörtöki elődöntőben 11-10-re legyőzte az olimpiai bajnok horvát csapatot.

A magyar válogatott legutóbb 2007-ben, Melbourne-ben játszhatott vb-döntőt, akkor azonban - éppen a horvátokról - vereséget szenvedett. A magyarok tíz évvel ezelőtt, ugyancsak Barcelonában nyerték eddigi utolsó világbajnoki címüket.

A csütörtöki csata magyar góllal kezdődött: emberelőnyből az őrizetlenül hagyott védő, Gór-Nagy Miklós talált be, de hasonló szituációból hamar egyenlítettek, majd a vezetést is átvették a horvátok (1-2). Átmeneti tétovaság után az ifjú Vámos Márton fejezett be távoli bombagóllal egy magyar akciót, azonban az újabb horvát fór is eredményes volt (2-3).

A második negyed negyede futott le, amikor Vámos balkeze megint villant, parádésan pattintott a jobb felső sarokba, majd remek megúszásból a kétszeres olimpiai bajnok Madaras Norbert lőtt védhetetlenül a rivális kapujába, ezzel átvette a vezetést a magyar válogatott (4-3). Nem sokáig: újabb horvát fór, s újabb gól következett (4-4). A játékrész közepén középről, messziről Szivós Márton lőtt nagy gólt, majd megismételte ugyanezt a mutatványt, s ezzel 6-4-re ellépett a Benedek-csapat. A nagyszünet előtt fórból jött a szépítés (6-5).

A harmadik nyolc perc nyitányaként ötméterest lőhettek a horvátok, ám Nagy Viktor ragyogóan hárított. A túloldalon viszont az emberelőny pompás találattal zárult: a Rijekában játszó, ennél fogva a riválist jól ismerő Varga fivérek közül az ifjabbik, Dénes vette be a kaput (7-5). A hat az öt elleni játék továbbra is jól ment azonban az ellenfélnek, s újból csökkentették a hátrányt (7-6). Csakhogy a magyar együttesnek is segített a fór: a triplázó Vámos lőtt a bal sarokba (8-6). Emberelőnyből született a meccs 15. gólja is (8-7), és már csupán két másodperc volt vissza az utolsó szünet előtt, amikor Szivós hálószaggató gólt szerzett (9-7).

A befejező negyedben Nagy-bravúrok után az újonc center, Bedő Krisztián "söpörte ki" a bal alsó sarkot (10-7). Kiváló átlövésből érkezett a válasz (10-8), majd egy vitatható büntetőt védett ki a magyar kapus, második különleges bravúrját bemutatva. Utána viszont egy balszerencsés, majd egy háríthatatlan gólt kapott, egyenlítettek a horvátok (10-10). Két perc volt vissza, amikor Varga Dénes a bátytól, Dánieltől érkező pontos passzt húzta mesterien a hálóba (11-10). Huszonegy másodpercnél pedig magyar emberelőny jöhetett, s már elég volt a labdát tartani... Nyert egy góllal, s világbajnoki döntőt vívhat a magyar férfi vízilabda-válogatott.

A másik elődöntőben Montenegró férfi válogatottja 10–8-ra nyert a címvédő olaszok ellen, így a magyar csapat a délszláv együttes ellen vívja a szombat esti finálét.
A címvédő olaszoknak gyakorlatilag egy percig sem volt esélyük a győzelemre, hiszen Montenegró már az első támadásából megszerezte a vezetést, a nyitó negyed felénél pedig már 3–0-s előny birtokában volt. A nagyszünetben 5–1-re, a harmadik negyed végén pedig 9–4-re álltak a felek. Négy perccel a vége előtt már hattal (10–4) vezettek a montenegróiak, akik a végére kiengedtek, így a végeredmény nem tükrözi, mennyire sima volt az elődöntő második mérkőzése.
A magyar válogatott ellenfele tehát Montenegró lesz a szombaton 22.15-kor kezdődő döntőben.

VIZES-VB, FÉRFI VÍZILABDA

ELŐDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 11–10 (2–3, 4–2, 3–2, 2–3), Barcelona, 3500 néző. V: Flahive (ausztrál), Naumov (orosz)
MAGYARORSZÁG: NAGY V. – SZIVÓS 3, VARGA DÉNES 2, Gór-Nagy 1, Hárai, VARGA DÁNIEL, Madaras 1. Csere: Decker Á., Hosnyánszky, VÁMOS 3, Bátori, Bedő 1
HORVÁTORSZÁG: Pavic – Muslim 1, S. SUKNO 2, OBRADOVIC 2, DOBUD 2, Jokovic 2,I. Milakovic. Csere: Loncar, Paskvalin, Setka 1, Bukic, Buslje
Gól – emberelőnyből: 8/4, ill. 14/4 Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/0 Gól – ötméteresből: –, ill. 2/0
Kipontozódott: Gór-Nagy (22. p), Decker Á. (24. p.), ill. Obradovic (32.)

Montenegró–Olaszország 10–8 (3–1, 2–0, 4–3, 1–4)
G: N. Janovics 3, Brguljan, M. Janovics, Ivovics 2-2, Petrovics, ill. Aicardi, Figlioli 3-3, Gallo, Presciutti 1-1

AZ 5–8. HELYÉRT

Szerbia–Spanyolország 8–8 (2–2, 1–0, 2–3, 1–1, 2–1, 0–1) – ötméteresekkel 5–6
Görögország–Ausztrália 11–9 (3–1, 4–3, 2–4, 2–1)