Ötödik nap a melbourne-i olimpián: Még nem rólunk szól az olimpia

2016. 11. 27.

Az olimpia ötödik napján sincs még magyar aranyérem, sőt az érmeink száma sem emelkedett, bár atlétikában két számban is döntőben szerepeltünk és a tőr egyéni fináléjában is érdekeltek voltunk.

Az atlétikai stadionban az 1956. november 27-ei délelőtti férfi diszkoszvetésben Klics Ferenc és a női távolugrásban 1948 olimpiai bajnoka, Gyarmati Olga is sikerrel vette a selejtezőt és készülhetett az esti fináléra.

A 3000m akadályfutás selejtezőiben az első futam igen érdekesen alakult. A világcsúcstartó Rozsnyói Sándor és a vele azonos időt elérő angol Disley között csak a célfotó döntött a magyar futó javára, de a harmadik, norvég Larsen is csak 0.2 másodperccel maradt el mögöttük. Meglepetése volt ennek a futamnak, hogy Helsinki olimpiai bajnoka, az amerikai Ashenfelter csak a hatodik helyen ért célba és így lemaradt a fináléról. Nem járt jobban a magyar Jeszenszky László sem, aki a második futamban csak nyolcadik lett, így ő sem jutott tovább.

A diszkoszvetés fináléjában Klics Ferenc formáján alul szerepelt. 1954-ben épp a magyar-német labdarugó vb-döntő napján érte el 55.79 m-es Európa-rekordját. Most jóval elmaradt ettől az eredményétől és 51.82 méteres dobásával csak a hetedik helyen végzett. A győzelmet az amerikai Alfred Oerter gyűjtötte be, aki ezután további három olimpián sorozatban nem talált legyőzőre.

A nap utolsó atlétikai fináléjában női távolugrásban Gyarmati Olga kiábrándítóán szerepelt. Már 1953-ban jóval túlszárnyalta a 6 m-t, most csak 566 cm-ig jutott, s ez a teljesítmény csak a 11. helyre volt elegendő. Megjegyzendő, 8 évvel korábban 569 cm-rel nyerte a londoni olimpiai bajnoki címét.

Öttusában a negyedik tusa a 300m-es úszás volt. Ebben a számban a várakozásnak megfelelően Moldrich Antal teljesített a legjobban a magyarok közül, 3:58 perces idejével a negyedik helyre került. Benedek a 18., Bódy a 24. helyet szerezte meg. A magyarok teljesítményét ebben a tusában nagyban befolyásolta, hogy otthon hetekig szó sem lehetett az úszásról, próbáltak versenyzőink lemenni a szigetre, de akkor is lövöldözés volt, úgyhogy az úszást el is felejthették. Benedek az összetettben visszaesett az ötödik pozícióba, s a csapatversenyben sem tudott a magyar hármas feljebb kerülni, maradt a negyedik helyen.

A férfi tőr egyéni nyolcas fináléjában Gyuricza József (a képen) három győzelemmel és négy vereséggel az ötödik helyen végzett. A látottak alapján a magyar vívó megérdemelte volna a dobogót, de a két elnök közül az amerikai Bukanetz bíráskodása alatt szerezte meg mindhárom győzelmét, azonban a másik elnök, a belga Debeur olyan hibákat követett el a magyar fiú terhére, amelyek döntően befolyásolták az asszói végső kimenetelét.

A magyar csapat hangulata továbbra is idegeskedésekkel teli. A vezetőség - Hegyi, Csanádi, Nádori - szinte semmit sem foglalkozik a versenyzőkkel. Kevés információ jutott el az otthoniakról, családtagokról, szeretteikről. A sportolók hangulatát beárnyékolja az a hír is, mely szerint közel százezer ember ment már ki Ausztriába. Nyugtalanítóan foglalkoztatta sportolóinkat a hazautazás útiránya is.

A megnyitó beszámolóját itt olvashatják.
Az első nap beszámolóját itt olvashatják.