
A bukaresti, közép- és délkelet-európai országok (Central & South – Eastern European NOCs Meeting, CSEENOCs Group) olimpiai bizottságai vezetőinek rendezett találkozón Szergej Bubka ukrán elnök személyesen mondott köszönetet a magyaroknak a fegyveres konfliktus idején nyújtott segítségért. A sportdiplomáciai eseményen a Magyar Olimpiai Bizottságot Gyulay Zsolt elnök és Fábián László főtitkár mellett Bényi Szabolcs, a MOB Budapesti Olimpia Bizottságának elnöke képviselte.

Az új dokumentum értelmében a Magyar Olimpiai Bizottság újra a magyar sport parlamentje lehet. A május 28-ai közgyűlésen elfogadták a pekingi téli olimpia beszámolóját, napirenden volt a 2022-2032-es időszakra vonatkozó versenysport-stratégia, és felügyelőbizottsági tagokat is választottak, melynek elnöke Dávid Imre maradt. A hazai olimpiai mozgalom legfelsőbb fórumán részt vett a leköszönő sportért felelős államtitkár, dr. Szabó Tünde is.

Ha van sportág, ami egyszerre nevel kitartásra, fegyelemre és alázatra, akkor az a judo. A sportág Japánban szinte már-már vallás, így nem meglepő, hogy a ’64-es tokiói olimpián debütált és azóta is műsoron van. A hazai judosport is bővelkedik nem kevés szép eredményben, de mindmáig az egyetlen magyar olimpiai bajnoka a tataminak: Kovács Antal.
Ötszörös olimpiai bajnok tornász, holokauszt-túlélő, örök győztes. Mindig pontosan tudta, hogy a lendület nemcsak a tízpontos tornagyakorlat, de a példaértékű élet titka is. Élő legenda, aki pimaszul neveti képen a múló éveket, és aki sportsikereivel valamint életigenlésével nem csak a történelembe írta be magát, de az ország szívébe is. A 101 éves Keleti Ágnessel az ELLE készített interjút, amely a magazin júniusi számában olvasható.

Megtartotta idei első ülését a MOB Fair Play Bizottsága, melyen a címben idézett mondat Gyulay Zsolttól, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökétől hangzott el. A MOB közelmúltban megválasztott első embere ebbéli minőségében először találkozott a Fair Play Bizottság tagjaival. Kiemelte, hogy a fair play az egyik legrégebbi, és egyik legfontosabb területet a sportnak, és örül, hogy úgy Magyarországon, mint a nemzetközi színtéren is megjelennek a fair play értékei, valamint beszámolt a MOB-ot, illetve a hazai sportéletet érintő aktuális kérdésekről is.

Vannak olyan kivételes esetek, amikor egyszerre több magyar állhat fel az olimpiai dobogóra ugyan abban a számban. Ez történt 1968-ban Mexikóvárosban is, amikor férfi kalapácsvetésben a legendás Zsivótzky Gyula aranya mellett, egy bronzéremnek is örülhettünk Lovász Lázárnak köszönhetően.

Május 20-án, pénteken délelőtt beérkeztek a május 6-án ugyancsak a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központból indult toborzó emlékfutás résztvevői. A két héttel ezelőtt elrajtolt váltót hivatásos, szerződéses és tartalékos katonák alkották. Az útjuk során a katonafutók több mint 1800 kilométert tettek meg, valamint 219 települést érintettek, ahol helyben is csatlakozhattak hozzájuk a sportszeretők. Emellett számtalan kísérőprogram kapcsolódott útjukhoz – ilyen a mostani emléktábla-avatás is, amely a katonaolimpikonok előtt tiszteleg.

A Magyar Olimpiai Bizottság május 28-án (szombaton) a Danubius Hotel Héliában (1133 Budapest, Kárpát u. 62-64.) reggel 10 órától rendezi a tavaszi közgyűlését. A napirendi pontok között szerepel az alapszabály-módosítás és a pekingi olimpia beszámolójának elfogadása is.

Meghalt Molnár Albin olimpikon vitorlázó, egykori szövetségi kapitány – számolt be róla honlapján a Magyar Vitorlás Szövetség. A római olimpia résztvevője 87 éves volt.

Az olimpiai és világbajnoki szerepléseket, illetve megérdemelt pihenésüket követően országjáró körútra indultak a Liu testvérek. Shaolin Sándort és Shaoangot pedig mindenhol az országban sokan várták. Ennek a körútnak egyik állomása volt május 17-én a mátyásföldi Erzsébetligeti Színház, ahol a helyi Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör meghívására rendeztek Liu-estet. Ezúttal azonban csak Shaoang léphetett a nagyszínpadra, mert bátyja, Shaolin Sándor megbetegedett.