
Több sportágban már javában tart a tokiói olimpiai kvalifikációs időszak, judósaink az elmúlt napokban Glasgow-ban gyarapították pontjaikat. És mindeközben két arannyal indítottak a magyar fiatalok Buenos Airesben az ifjúsági olimpián. Sikerek úszásban, kosárlabdázában. Hétvégi összefoglalónk következik.

A Buenos Aires-i ifjúsági olimpia mobilitási partnereként a világszintű top partner (Worldwide Top Partner) Toyota elkötelezett aziránt, hogy pozitív hatással legyen a rendező városra és, hogy jelentős mobilitási örökséget hagyjon hátra a játékok után. A vállalat különféle szolgáltatásokkal és mobilitási megoldásokkal támogatja a játékok megrendezését Buenos Airesben, így a Toyota többek között 338 járművel és egy új autóbérlő szolgáltatással (Toyota Mobility Services) áll az olimpiai esemény rendelkezésére, amivel a cég az argentin társadalmi mobilitást kívánja előremozdítani.

A Buenos Aires-i ifjúsági olimpia úszó számainak első fináléjában a fiú 400 méteres gyorsúszásban Milák Kristóf megszerezte a magyar csapat első olimpiai aranyérmét. Alig negyed órával később az Africa Pavilonban Rabb Krisztián a koreai Hyun-t 15-13-ra legyőzve szerzett aranyérmet a fiú kardvívók között. Az első versenynap összefoglalója következik.
Az argentin főváros északi kerületében, Villa Soldatiban vannak elszállásolva az ifjúsági olimpián megmérkőző sportolók, akiknek a biztonságára különösen figyelnek az olimpiai falu bejáratánál. A szálláshelyek már messziről árulkodnak arról, melyik nemzet sportolói pihennek odabent két edzés között; az erkélyekről nemzeti lobogók lógnak, ahogy az szokás a játékokon.

Elkészítették a tollaslabdázók olimpiai menetrendjét Buenos Airesben. Az egyéni versenyben a selejtező körben a 32 fiút és a 31 lányt 8 csoportba osztották. A körmérkőzéseket október 7-9. között rendezik.
Október 6-án este (magyar idő szerint vasárnap hajnalban) megnyitották a III. Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékokat Buenos Airesben. Az október 6. és 18. közötti eseményen 20 sportágban 79 magyar fiatal áll rajthoz.

Az október 5. és 6. között első alkalommal megrendezett olimpiai fórumon (Olympism in Action Forum) olyan témákat vitattak meg a résztvevők, mint a fenntarthatóság, az intézményes korrupció, az olimpiai fegyverszünet, a dopping vagy a nemek közti egyenlőség. Az eseményen több magyar sportdiplomata, sportvezető is részt vett.

Buenos Airesben átadták Fábiánné Rozsnyói Katalin kajak-kenu mesteredző Nemzetközi Olimpiai Bizottság Edzői Életműdíját. Az olimpiai ezüstérmes szakember nem utazott ki az argentin fővárosba, távollétében a MOB elnöke, Kulcsár Krisztián vette át az elismerést. A NOB példaképek, aktív városok és szervezetek előtt tisztelgett a díjátadó ünnepségén az október 5–6-án rendezett olimpiai fórum keretében.

Kapás Bogi, Kenderesi „Sajtburesz” Tomi, Babos Timi, Földházi Zsófi, de mondhatjuk akár a napokban éppen a budapesti világkupán úszó dél-afrikai sztárúszót, Chad le Clos-t. Hogy mi a közös bennük? Mind ifjúsági olimpikonok voltak, sőt érmesek, Szingapúrban vagy Nanjingban. Na és nem sokkal később már a felnőttek mezőnyében is komoly névjegyet osztottak, olimpián is szerepeltek.

A kint tartózkodó edzői stáb döntése értelmében Vég Zsombor judós viszi a magyar zászlót Buenos Airesben, a III. Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékok megnyitóján.